Investování nejsou pouze burzy a akciové trhy

Říkají vám něco korporátní dluhopisy anebo podílové fondy? Zasvětíme vás do světa financí a nejen to.

Investování nejsou pouze burzy a akciové trhy. Říkají vám něco korporátní dluhopisy anebo podílové fondy? Zasvětíme vás do světa financí a nejen to.

I peníze samy o sobě vám mohou vydělávat. Základem je nenechat je ležet ladem na běžném účtu, kde akorát ztrácejí na hodnotě. V dnešní době se nabízí vícero způsobů, jak je zhodnotit – všeobecně nejznámější je asi investování na burze či akciových trzích. Říkají vám ale něco korporátní dluhopisy anebo podílové fondy? Hovoří se o možnostech, které jsou dosažitelné i pro normálního smrtelníka a my vám je zde popíšeme.

NEŽ ZAČNETE S INVESTOVÁNÍM

Aneb dvakrát měř, jednou řež. V prvním kroku je nezbytné si uvědomit, zdali disponujete takovými znalostmi, abyste byli schopni na finančním trhu efektivně nakládat se svými peněžními prostředky. Pokud ne, tak v dnešní době není problém vyhledat finanční poradce, kteří jsou považováni za znalce a dovedou z vašich volných peněz vytěžit maximum.

Krom znalostí je ale dalším kritériem čas. Investování (např. na burze anebo akciovém trhu) je časově velmi náročná záležitost, která si žádá aktivní práci od rána do večera. Pokud tento čas nemáte, můžete akcie a burzu nechat rovnou plavat – v tuto chvíli nastupují na scénu podílové fondy a korporátní dluhopisy.

KRÁTCE K TEORII

Podílové fondy jsou jakýmsi souborem majetku, který se rozděluje podle účelu, obsahu a dalších faktorů například na akciové, dluhopisové, komoditní anebo třeba devizové. Investor při nákupu podílu výměnou obdrží podílový list, který v sobě nese informace o investici – jaký úrok obdrží za vlastnění podílu, na jakou dobu se zavazuje podíl vlastnit a další. Nicméně samotný list nemá hmotnou podobu a je evidován pouze na účtu cenných papírů (například v bance).

Fondů existuje obrovské množství, tudíž je žádoucí nechat si s výběrem poradit od odborníka. Ten na základě svého know-how vybere takové fondy, které jsou spolehlivé a dlouhodobě stabilní. Jejich hodnota se ale mění společně s trhem. Na základě historického vývoje tedy lze odhadnout budoucí výnos – ten je ale pouhým odhadem a jeho skutečná výše nelze dopředu určit. Vy, jakožto investor, tedy víte, do jakého fondu své peníze dáváte, kolik by vám zhruba měl vynést, nicméně vůbec netušíte, co reálně kupujete a kolik skutečně na investici utržíte. Navíc investovanou částku s výdělkem obdržíte až po skončení sjednané doby – samozřejmě je možné peníze vybrat dříve, ale budete vystaveni sankcím.

Naproti tomu korporátní dluhopis je vyloženě cenným papírem, který investor fyzicky obdrží. Dluhopisy jednotlivé společnosti vydávají v momentě, kdy potřebují získat finanční

prostředky na vývoj, inovace anebo třeba expanzi – jejich nákupem se investor stává vlastníkem části dluhu společnosti a odměnou mu za to je taktéž úrok. Ten je ale pevně stanoven, a tak dopředu víte, kolik na investici přesně vyděláte –  zisk je tak vyplácen pravidelně, a to měsíčně, čtvrtletně anebo třeba půlročně.

Další ze stěžejních výhod korporátních dluhopisů je možnost výběru bez nutné asistence – sami můžete zhodnotit důvěryhodnost konkrétní společnosti, jejích aktivit a na základě vlastního úsudku rozhodnout o koupi či opaku. Toto si samozřejmě můžete dovolit i u podílových fondů, ale pravděpodobnost špatného rozhodnutí je zde přeci jenom vyšší.

RISK JE ZISK

A na finančním trhu toto platí dvojnásob. Výše úroku za pohledávku se odvíjí od riskantnosti celé investice. Obecně platí, že čím vyšší je risk, tím vyšší je i úrok. Pokud bychom tedy na to koukali takto, šlo by o korporátních dluhopisech tvrdit, že jsou oproti podílovým fondům riskantnější – nabízejí totiž vyšší úročení.

Podílové fondy ale také skrývají určitá rizika, a to v časovém horizontu. Vzhledem k jejich povaze se investice uskutečňují na minimálně 5 let, běžně na 5-15 let. Výše již ale bylo zmíněno, že hodnota fondů je přímo ovlivněna mechanismem trhu. Otázkou tedy zůstává: bude trh vypadat stejně i za 15 let? Svět se mění den, co den a nelze tak s určitostí zaručit, že daný fond bude ziskový i v takto relativně vzdálené budoucnosti.

V případě korporátních dluhopisů je risk ovlivněn účelem jejich emise. Pokud je firma v úpadku a emituje (tj. vydává) dluhopisy za cílem splacení závazků, je riziko vskutku vysoké. V nejhorším možném případě by se mohlo stát, že společnost nebude schopna plnit své závazky a vyplatit své investory. Pokud si ale pohlídáte účel emise, tak si můžete být jisti, že taková situace nenastane. Kdyby přeci jenom ale tato situace nastala, tak lze pohledávku vcelku jednoduše vymáhat a o své peníze nepřijdete, což nelze říci v případě podílových fondů – ty totiž již ve svých podmínkách uvádějí nulovou garanci vymahatelnosti prostředků.

S POPLATKY ČI BEZ POPLATKŮ

Zde se dostáváme k hlavnímu neduhu podílových fondů. S investováním do nich je totiž bohužel spojeno několik různých poplatků. Prvním z nich je vstupní, který se vypočítává z investované částky a začíná již na 0 %. Má ale jedno ale – v momentě, kdy budete chtít peníze vybrat dříve, budete vystaveni vyšším sankcím. Všeobecně se u investic do podílových fondů můžete dále setkat s poplatkem ve výši 1-5 % z investované částky.

Dalším poplatkem je poplatek za správu. Jak již bylo výše zmíněno, tak se vám o investování do fondu musí někdo starat – bankovní instituce anebo třeba finanční poradce. Díky tomu jste vystaveni ročnímu poplatku cca 1, 5 %, který se určuje z průměrné roční hodnoty investice.

Aby toho nebylo málo, tak se investoři mohou setkat i s výstupním poplatkem a kupou dalších. Ve výsledku to tedy znamená, že od výsledného odhadovaného zisku musíte odečíst veškeré poplatky, které ale mohou vést i k zápornému zisku čili ztrátě.

Korporátní dluhopisy v tomto ohledu mají zcela odlišnou politiku. Tím, že se jedná o přímý nákup cenných papírů, nemusíte platit poplatky žádné a váš zisk z úročení musíte pouze zdanit srážkovou daní, která v České republice činí 15 %.

MY VOLÍME KORPORÁTNÍ DLUHOPISY

Každá z uvedených možnostech si najde své místo v portfoliu každého investora. My jsme se rozhodli zvolit cestu korporátních dluhopisů výhradně českých společností. Investor tak získává jasnou představu o tom, kam jeho prostředky putují.