Korporátní dluhopisy – neodmyslitelná část portfolia každého z nás

Investice do dluhopisů je dnes poměrně jednoduchá a hlavně transparentní. V současné době nejsou z hlediska výnosu příliš zajímavé dluhopisy státní, a tak se zájem investorů přesouvá do korporátní sféry. Zde je nabídka atraktivnější a stále roste.

Společnosti vydávají dluhopisy proto, aby získaly prostředky pro svůj rozvoj. K tomuto kroku se většinou rozhodnou za předpokladu, že vydání emise dluhopisů je jednodušší než bankovní úvěr. Může se také jednat o kombinaci emise dluhopisů, bankovního úvěru a vlastních investičních zdrojů.

Skutečnost, že se i u nás začíná hýbat trh s firemními dluhopisy, je třeba vnímat pozitivně: Českou republiku to posouvá zase o kus blíž k vyspělým zemím a zároveň napomáhá k ekonomickému růstu země. Na vyspělých trzích, jako je například Německo, a zejména pak USA, jsou firemní dluhopisy běžné a mají pevné místo na kapitálových trzích.

Korporátní dluhopisy nabízejí ve srovnání se státními dluhopisy výrazně vyšší úroky, které se obvykle pohybují v rozmezí od pěti až devíti procent. Ve srovnání se státními dluhopisy jsou ale také rizikovější. To je ovšem logické: pomineme-li případ Řecka, je krach států – na rozdíl od bankrotu firem – velmi málo pravděpodobný.

Při investování do korporátních dluhopisů je dobré získat co nejvíce informací o emitentovi – tedy o společnosti, která dluhopisy vydává. Je to podobné, jako když půjčujete peníze známým. Také je raději půjčíte tomu, u koho máte jistotu, že vám je vrátí a nepůjčuje si jen na zaplacení jiných dluhů.

Je dobré se dozvědět, k jakému účelu hodlá firma prostředky od investorů použít. Důvody mohou být různé. Určitě raději vložíte své peníze do společnosti, která je úspěšná a plánuje expanzi, než do firmy, která emisí dluhopisů oddaluje vlastní krach. Také záleží na tom, jestli společnost v případě investice chystá projekt, který odpovídá její velikosti a jaké má s podobnými projekty zkušenosti. Pro investora může být také významným parametrem to, jestli se jedná o tzv. zajištěné dluhopisy – dluhopisy kryté majetkem společnosti. Příkladem nám může být Rehabilitační centrum, které vlastní nemovitost, kterou zajišťuje zmíněný dluhopis. Naproti tomu máme technologický startup, kde se financuje práce programátora a za výsledkem není žádné fyzické zajištění.

Protože je před koupí dluhopisu potřeba společnost co nejlépe poznat a pochopit kontext jejího záměru, je vhodné svěřit nákup korporátních dluhopisů do rukou odborníků. Tím se vám podaří riziko nevhodného nákupu minimalizovat. Investice do korporátních dluhopisů je vzhledem k výši výnosů velmi atraktivní, rozhodně stojí za to mít je v portfoliu zastoupené. Určitě je dobré pamatovat i na to, že byste měli mít nakoupené korporátní dluhopisy od více emitentů, abyste co nejvíce rozložili možné riziko.

V dluhopisovém tržišti Českého průmyslového holdingu se zaměřujeme na korporátní dluhopisy především s developerskými nebo nemovitostními projekty a výrobními podniky. Prezentujeme informace získané od emitentů a snažíme se je důkladně prověřit. Riziko však bohužel nelze nikdy vyloučit a je jen na investorovi, jaká prezentace dluhopisu ho zaujme nejvíce a jakému emitentovi svěří své prostředky.